Rozhodli jste se stát OSVČ? Vítejte ve světě nekonečného rozvoje!

Motto: „Všechny vítězství pochází z odvahy začít.“

Vsadili jste na svoji odbornost a možná tou největší motivací byla svoboda: dělat co chci, jak chci, s kým chci, kdy chci, kde chci…

Stáváte se ředitelem mnohdy jednočlenného týmu, který ale potřebuje zabezpečit všechny firemní procesy. Najednou řídíte finance (tok peněz), obchod (zákazníky i zakázky), marketing (reklamu, sociální sítě, reference), sklad (příjem potřebného zboží a jeho skladování), IT oblast (počítač, telefon), logistiku (dopravu zboží), právníka i jiné dodavatele. Samozřejmě dle oboru podnikání.

Většinu této práce můžete zadat (outsourcovat), ale i tak byste měli mít základní přehled v jednotlivých oblastech, abyste práci mohli smysluplně požadovat a neplatili za obecné rady a služby zbytečné peníze. A kolem nich se celé podnikání točí. Abychom mohli zadat práci dodavateli, musíme na ně mít zdroje. A práce se zdroji, především těmi finančními (ještě máme zdroje lidské a časové), je často velká příležitost pro osoby samostatně výdělečně činné.

Existuje totiž jedna past: příjmy jsou nepravidelné, ale výdaje pravidelné.

Chytit se do sítě „svobody“ jde lehce, ale vymotat se z ní stojí mnoho úsilí a trpělivosti.

Krátká zkouška: znáte svoji „čáru ponoru“? Tzn. fixní náklady na provoz podnikání? Přesně řečeno: jaký musí být váš minimální měsíční obrat, abyste nešli do ztráty? A co když si vezmete dovolenou, onemocníte, někdo z vašich zákazníků Vás dostane do platební neschopnosti nezaplacenou fakturou? Jakou máte finanční rezervu?

Ano, svoboda je velmi lákavá. Jednou jsem našla její hezkou definici: Absolutní svoboda neexistuje, ale existuje svobodná volba důsledků. A největším důsledkem je nedělat nic. Jak tedy předejít bezesným nocím a infarktu? Začněte plánovat!

Na takové plánování není potřeba nic složitého, stačí tužka a papír. A na něm seznam pravidelných a plánovaných výdajů, ideálně rozvržených do měsíců. Položky si pak rozdělte na nutné (fixní = např.: pronájem prostor, zákonné odvody, …) a vhodné (nice to have = např: nový telefon pro radost, lepší auto, …). Když si sečtete fixní položky, vidíte číslo, které byste bezpodmínečně měli mít v obratu pro klidný spánek. Kolik je to průměrných zakázek Vašeho typu podnikání nebo zákazníků? Jak Vám jedna zakázka trvá dlouho časově? Kolik hodin minimálně musíte denně/týdně pracovat? Stále mluvíme o minimální hranici přežití. Ale proto asi nepodnikáte…

Otázky spojené s plánováním spokojenosti je potřeba rozšířit: Jak byste chtěli žít? Kolik byste si chtěli vydělávat? Kolik let? Sám nebo s týmem? V okrese, kraji, České republice nebo i za hranicemi? Až Vaše ruce nebo hlava nebude sloužit jako dnes, co Vás bude živit? Jaké rezervy potřebujete pro krátké období (doporučuje se mít min 3měsíční finanční rezervu) a dlouhodobé období (nemoc, důchod)?

Pokud vás otázky zaujaly a neznáte odpovědi, nevadí. Začněte monitorovat svoji práci – denně/týdně/měsíčně. Uvidíte, že do 2-3 měsíců budete mít úplně jiný přehled o práci, která vás jistě baví, než máte dnes.

A otevřou se Vám dveře do nekonečného množství oblastí, které spustí Váš zájem o informace souvisejícími s podnikáním. A když je žák připraven, učitel se najde…
Svoboda je odpovědnost. Váš odpovědný přístup a plánované důsledky mají dopad na to, co děláte (oblast podnikání), jak to děláte (kvalita) a s kým spolupracujete. Ve hře je Vaše jméno, Vaše práce, Váš obor, Vaši dodavatelé a zákazníci, Vaše rodina, Vaše zdraví. Vítejte ve světě nekonečného rozvoje!

0 odpovědí

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *